Poradnik żeglugi

Ten żeglarski przewodnik po Chorwacja ma dać pewne podstawowe przydatne informacje, które pomogą Ci poradzić sobie w normalnych i nieprzewidzianych sytuacjach na pokładzie, a nawet wcześniej. Przewodnik żeglarski nie stosuje się tylko i wyłacznie do Adriatyku, ale będą przydatny także w innych miejscach, niezależnie czy używasz jachtu żaglowego, motorowego lub innego rodzaju statku.

Licencja

Licencja skipera jest dowodem na to, że osoba odpowiedzialna za łódź posiada niezbedne umiejetności żeglarskie i wymaganą do nawigacji turystycznej wiedzę na temat bezpieczeństwa żeglowania, mechaniki silnika, meteorologii, ochrony przeciwpożarowej, a także posiada certyfikat operatora radiowego dla zestawu VHF.

Ważne numery

Niezależnie od tego, jak doświadczony jesteś w prowadzeniu jachtu, poczujesz się bezpieczniej majac pod ręką numery alarmowe, na które możesz zadzwonić w razie niebezpieczeństwa lub jeśli potrzebujesz pomocy.

Te numery nie wymagaja prefiksu:

112              Publiczny Numer Alarmowy
192              Policja
193              Straż pożarna
194              Pogotowie
195              Centrum koordynacji poszukiwania i ratownictwa na morzu (VHF kanał 16)

18981          Informacje ogólne
11888          Informacja o numerach telefonów (lokalnych i regionalnych)
11802          Informacja o miedzynarodowych numerach telefonów

Sygnały ostrzegawcze

MAYDAY  używany, gdy łódź jest w niebezpieczeństwie i potrzebna jest pilna pomoc.
PAN PAN  stosuje się do wskazania, że należy wysłać pilna wiadomość w zakresie bezpieczeństwa załogi lub statku.
SECURITE  to sygnał ostrzegawczy, który wskazuje, że stacja nadbrzeżna lub radio bedzie emitować wiadomość dotyczącą ostrzeżeń meteorologicznych i nawigacyjnych.

Mariny

Wschodni Adriatyk połączony jest łańcuchem marin i portów oferujących bezpieczne miejsca do cumowania statków w każdych warunkach pogodowych. Mariny, zgodne z normami, wyposażone sa w toalety, prysznice, restauracje oraz podłaczone do wody i elektryczności.

Mariny można znaleźć na kanale 17 VHF.


Lista ACI marin