Split

Rozwój żeglugi parowej, budowa połączeń kolejowych z resztą kraju przed i między wojnami światowymi oraz industrializacja w szczególności stanowiły podstawe wzrostu gospodarczego i ludnościowego Splitu. Split jest centrum biznesowym, administracyjnym i kulturalnym Dalmacji. Poza przemysłem stoczniowym, ważne miejsce zajmuje również przetwórstwo tworzyw sztucznych, przemysł cementowy, przemysł spożywczy i inne. W okolicy uprawia sie wiele odmian warzyw, owoców i kwiatów. Split jest bardzo ważnym chorwackim portem pod względem ruchu pasażerskiego i towarowego. Stanowi on centrum połączeń z portów morskich na wybrzeżu i wyspach, znajduje sie tu także końcowa stacja dla kolejowych połączeń kolejowych z resztą kraju. Regularne drogi promowe łacza Split z wyspami centralnej Dalmacji, oraz włoska Ancona. Istnieja także linie morskie do Puli, Wenecji, Dubrownika i Grecji. Lotnisko Split znajduje się w Resniku (Kastela). W Splicie znajduje sie wiele szkół i instytucji kulturalnych i edukacyjnych, Uniwersytet Splicki (ustanowiony w 1974 roku), teatr, muzea, galerie a od niedawna także specjalista instytucja ONZ ds. ochrony środowiska śródziemnomorskiego (Regional Activity Centre for the Priority Actions Programme). Co roku odbywa sie Split Summer – szereg wydarzeń kulturalnych z plenerowymi operami, spektakami i koncertami oraz wiele innych spektakli muzycznych, takich jak Melodie chorwackiego Adriatyku i Split Festival - festiwal muzyki rozrywkowej. Split oferuje także bogate zaplecze sportowe z min. basenami i pirsami dla łodzi i do uprawiania sportów wodnych. Zarówno turystyka lokalna jak i zagraniczna ciągle sie rozwija. Wciaż powstaja nowe obiekty portowe, hotelowe i turystyczne. W granicach miasta znajduje sie kilka zatok i plaż publicznych.

W Splicie znajduja sie cztery przystanie: ACI Marina Split, zlokalizowana w północno-zachodniej części portu; Spinut na północnym wybrzeżu wzgórza Marjan; Poljud w Poljud Port i Zenta we wschodniej cześci wybrzeża Splitu.Centralny Port Miejski w Splicie wykorzystywany jest jedynie dla ruchu pasażerskiego i promowego.

Split jest nie tylko stolica kulturalna i turystyczna komunikacja Dalmacji z połączeniami drogowymi i morskimi do wielu miejscowości wypoczynkowych Dalmacji, ale sam w sobie jest popularnym celem wycieczek turystycznych. Miasto z jego 1700-letnia tradycja i różnorodnoscia archeologicznych, historycznych i kulturalnych zabytków, w tym słynnym Pałacem Dioklecjana, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, zajmuje szczególną pozycję i emanuje ciepłem i bogactwem nowoczesnego miasta śródziemnomorskiego. Pierwszy szczegółowy przewodnik turystyczny miasta i okolic, opublikowany w 1894 roku, świadczy o trwałej tradycji turystycznej w Splicie.

Jeśli chcesz poznać historyczna wartość tego miasta, powinieneś najpierw odwiedzić splickie muzea split: Muzeum Chorwackich Zabytków Archeologicznych, najważniejszy projekt kulturalny Chorwacki, ustanowiony w 1893 roku w Kninie; Muzeum Archeologiczne z 1820 roku; Skarbiec katedry w Splicie, zawierajacy cenne zbiory sztuki sakralnej; Muzeum Etnograficzne (założone w 1910 roku); Muzeum Historii Morskiej i Muzeum Przyrodnicze. Galeria Sztuki, założona w 1931 roku, Kolekcja z Klasztoru Franciszkanów w Poljud, Galeria Mestrovic i inne są również warte odwiedzenia.

Split jest ważnym ośrodkiem sportowym (miasto było gospodarzem Igrzysk Śródziemnomorskich w 1979 r.), w którym znajduje sie wiele znanych, popularnych klubów sportowych. Istnieje również wiele obiektów rekreacyjnych. Gama sportów obejmuje prawie wszystkie rodzaje sportów, począwszy od sportów wodnych, piłki nożnej, koszykówki i tenisa, na wspinaczce i strzelaniu, jeździe na nartach wodnych i wioślarstwie skończywszy.

Bedac w Splicie warto odwiedzić Park Marjan, starannie utrzymana i popularna zielona oaze, z której mieszkancy Splitu sa dumni od pokoleń. Znajdziesz tu liczne promenady, punkty widokowe, ścieżki przyrodnicze, place zabaw i zoo. Ze szczytu wzgórza Marjan roztacza sie wspaniały widok na stara i nowa część Splitu. Dotarcie do wzgórza z zabytkowego centrum Splitu zajmuje tylko 15 minut spacerem starówka. Schody Marjana, biegnace wzdłuż szczytu wzgórza, prowadza do wyższego szczytu, Telegrina, skąd rozpościera się piękny widok na Split półwysep Kozjak, Mosor, Kastele, Salone i Klis, Trogir i Ciovo oraz wyspy Solta, Brac, Hvar i Vis. W ostatnich latach południowe klify wzgórza Marjan stały się popularne miejscem wśród alpinistów i wspinaczy, którzy przyjeżdżaja tu co roku w kwietniau, by wziać udział w tradycyjnym Marjan Cup.

W Splicie znajduje się wiele restauracji i tawern oferujących lokalne specjały. Istnieje wiele plaż, w tym plaż publicznch w mieście i jego okolicach, z których najbardziej popularna to Bacvice, piaszczysta plaża niemal w samym sercu miasta.

Kulturalne i nocne życie w Splicie jest niezwykle bogate, zwłaszcza latem, kiedy miejskie place, dziedzińce i inne przestrzenie publiczne zmieniaja sie w wielka otwarta scene na świeżym powietrzu. Split Summer, tradycyjny festiwal w środku sezonu letniego, oferuje szereg różnorodnych spektakli, oper i koncertów. Odbywa sie on od połowy lipca do połowy sierpnia. Splickie Sobotnie Noce to festiwal poświęcony muzyce klasycznej. Miasto jest również gospodarzem imprezy muzyki pop - Art Summer, imprez folklorystycznych, takich jak festiwal ludowy Radunica Dzień, i wiele innych. Najważniejsze imprezy kulturalne w roku to Dni Marulić (w kwietniu) i Księga Morza Śródziemnego (w październiku), a także tradycyjne Podwyższenie Krzyża, Flower Show, Bal Splitu, festiwale wina itd. Dzień św. Doimusa (Duje), upamiętniający patrona miasta, ma miejsce się 7 maja.

W Splicie znajduje sie kilka teatrów, w tym zasługujacy na szczególną uwagę Chorwacki Teatr Narodowy, który został ustanowiony w 1893 roku, jak i festiwale teatralne: Split Summer i Dni Marulić. Istnieje również Teatr Młodzieży i Splicki Teatr Lalek.

ACI Marina Split ma 500 miejsc do cumowania na mokro i 100 suchych miejsc postojowych. Jest otwarta przez cały rok.